• +48 534 029 029

Sprzęgła

Rola sprzęgła w samochodzie

Sprzęgło umożliwia łączenie i rozłączanie napędu pomiędzy silnikiem samochodu a skrzynią biegów. Dzięki temu możliwe jest ruszanie samochodem, zatrzymywanie go bez konieczności wyłączania silnika oraz płynne zmienianie biegów.

Sprzęgło zbudowane jest z tarczy ciernej, która dociskana jest do koła zamachowego silnika z pomocą specjalnej tarczy dociskowej. Tarcza sprzęgła jest umieszczona na wałku skrzyni biegów. Jest wprawiana w ruch poprzez dociskanie i zwalnianie pedału sprzęgła. Tarcza sprzęgła jest systemem eksploatacyjnym, przy standardowej eksploatacji system przejeżdża około 100-150 tysięcy kilometrów. Po tym dystansie widoczne są już pierwsze ślady zużycia.

Jak objawia się nadmierne zużycie sprzęgła?

Nadmierne wytarcie sprzęgła w procesie eksploatacji systemu może prowadzić do ślizgania się tarczy i przenoszenia momentu obrotowego do dalszej części napędowej silnika. W tym wypadku niezbędna jest naprawa lub regeneracja sprzęgła.

Szukasz dwumasy?

Skontaktuj się z nami!

Prowadzimy sprzedaż do wszystkich modeli aut.

Profesjonalna regeneracja sprzęgła

Przeprowadzamy profesjonalną wymianę sprzęgła jak również regenerację poszczególnych części systemu. Nasze działania możemy podzielić na kilka etapów.

Etap 1

Tarcze sprzęgła

sprzegla1

W pierwszej kolejności zdejmujemy zużyte elementy i klasyfikujemy tarcze do naprawy lub tylko wymiany startych okładzin.

Etap 2

Centralna sprężyna sprzęgła

sprzegla4

Szczególną uwagę zwracamy na centralną sprężynę, ustalamy czy nie jest w żadnym miejscu pęknięta lub za bardzo wyrobiona.

Etap 3

Regeneracja docisku

sprzegla2

Zajmujemy się regeneracją docisku sprzęgła. Na początku badamy stan jego zużycia i dobieramy odpowiednie metody naprawcze.

Etap 4

Koło zamachowe

sprzegla3

W obrębie regeneracji kół zamachowych wykonujemy szlifowanie ich powierzchni ciernej oraz całkowitą wymianę koronek zębatych.


Stawiamy na pełen profesjonalizm i kompleksowość. Dla nas skuteczna regeneracja sprzęgła to taka, w której bierze się po uwagę wszystkie części systemu. Dopiero wtedy działania przynoszą oczekiwane efekty.